przyciemnianie szyb
Uncategorized

Czy przyciemnianie szyb jest legalne?

W jaki sposób można przyciemnić szyby samochodowe i nie złamać przy tym prawa? W jakim celu takie modyfikacje są wykonywane? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w poniższym tekście.

Przepisy prawa na temat oklejania samochodowej szyby

Każdy odpowiedzialny kierowca dba o jak najlepsze pole widzenia, gwarantujące bezpieczeństwo jemu, pasażerom, a także innym użytkownikom dróg. Takie podejście jest podyktowane zdrowym rozsądkiem, jest wymagane także przepisami. Prawo o ruchu drogowym (art. 66, ust.1 pkt 5) stanowi, iż pojazd uczestniczący w ruchu ma być zbudowany, wyposażony i utrzymany, w taki sposób, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Szczegółową informację na temat przyciemniania szyb samochodowych znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Paragraf 8 tego aktu prawa wskazuje, że współczynnik przepuszczania światła przedniej szyby nie może być mniejszy niż 75 proc., zaś w przypadku szyb przednich bocznych, wartość ta musi wynosić przynajmniej 70 proc. Przepisy nie odnoszą się do pozostałych szyb, ale wskazują, iż warunkiem ich przyciemnienia jest wyposażenie pojazdu w dwa zewnętrzne lusterka. Pamiętajmy, że folia służąca do przyciemniania szyb musi posiadać stosowną homologację. Z kolei kierujący pojazdem, w którym oklejono szyby, powinien podczas kontroli drogowej okazać Zaświadczenie o instalacji folii samochodowej. Dokument dostarcza informacji m.in. na temat typu zastosowanej folii i jej oznakowania.

Z jakich powodów przyciemnia się szybę w aucie?

Oklejenie samochodu folią zmniejsza prawdopodobieństwo przedostania się odłamków szkła do kabiny, co ma miejsce podczas wypadków. Poza tym folia przyklejana na szybę ogranicza dostęp światła słonecznego do pojazdu. W rezultacie wnętrze samochodu nie będzie się nagrzewało tak mocno, jak ma to miejsce w autach pozbawionych opisanych modyfikacji. Za przyciemnianiem szyb przemawia również większy komfort jazdy oraz poczucie prywatności, które w ten sposób uzyskujemy. Folia jest wybierana także ze względów estetycznych, taka modyfikacja poprawia wygląd auta.