kolor auta
Nowości

Zmiana koloru auta, a pozwolenia

Zmiana koloru auta nie wpływa w żaden sposób na jego możliwości poruszania się po drogach, dlatego też jest jak najbardziej dopuszczalna i legalna. Dla większości właścicieli pojazdów kolor ma jednak znaczenie przy wyborze oraz późniejszym użytkowaniu, dlatego często decydują się na pewne metody modyfikacji pod tym względem. Jedną z metod jest oklejenie samochodu folią. Zasadniczo można zdecydować się na folię w różnej kolorystyce, warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Czy kwestia koloru nadwozia jest regulowana prawem?

Informację o kolorze należy podać podczas rejestracji pojazdu. Zmianę koloru powinniśmy więc zgłosić do odpowiedniego wydziału komunikacji w ciągu 30 dni, aby urzędnicy dokonali stosownych aktualizacji danych w dokumentach. W praktyce jednak właściciele pojazdów rzadko ten fakt zgłaszają, gdyż w większości obecnych dowodów rejestracyjnych nie ma rubryki, która dotyczyłaby koloru nadwozia (taka rubryka istniała w starszych dowodach), więc nie trzeba wymieniać dokumentu. Jedno jest pewne, zmieniając barwę nadwozia, zapewne nie trzeba będzie zmieniać dowodu rejestracyjnego.

Zmianę koloru nadwozia zdecydowanie należy zgłosić do ubezpieczyciela. W umowie AC konieczne jest dokładne określenie stanu karoserii. Brak zgłoszonej zmiany przy zgłaszaniu szkody w skrajnych przypadkach może skutkować obniżeniem wartości odszkodowania, a nawet całkowitej jego odmowy, jeżeli okaże się, że stan pojazdu nie jest zgodny z zarejestrowanym w umowie AC.

Co w przypadku kontroli drogowej po zmianie koloru?

Podczas kontroli pojazdu policjant będzie sprawdzać nasz samochód po numerze VIN. Jeśli jednak nie zgłosimy faktu zmiany koloru w urzędzie, w systemie nadal będzie widniała informacja o barwie sprzed modyfikacji, podczas gdy policjant ujrzy zupełnie inny. Niekiedy może to przyczynić się do bardziej szczegółowej kontroli, chociaż nie jest to regułą.

Zmiany koloru auta poprzez oklejenie folią nie musisz zgłaszać

Jeśli decydujemy się na tuning optyczny poprzez oklejenie folią, nie musimy tego nigdzie zgłaszać. Dlaczego? Ponieważ ta metoda modyfikacji wizualnej nie ma charakteru trwałego, więc nie uznaje się jej za zmianę koloru nadwozia. W ten sposób definiowane jest jedynie przemalowanie pojazdu lakierem.

Konieczne jest jednak zgłoszenie tego faktu do ubezpieczyciela, nawet w przypadku oklejenia folią. W ten sposób skutecznie unikniemy ewentualnych komplikacji w przypadku zdarzenia drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *