przyciemnianie szyb
Porady

Czy wszystkie szyby w aucie można przyciemnić?

Auto z przyciemnianymi szybami to nie tylko sposób na wyróżnienie się z tłumu identycznych aut, to również sposób na zwiększenie komfortu jazdy zarówno kierowcy, jak i współpasażerów. Palące słońce, oślepiające i zabierające możliwość podziwiania widoków przez okno dzięki nim nie będzie już problemem. W odróżnieniu od wszelkiego rodzaju kotar, żaluzji na szyby samochodowe nie z folią na szybach nie ma problemu z mocowaniem, czyszczeniem, złym dopasowaniem do kształtu, wymiarów „okien w aucie”. Pytanie jednak brzmi: czy wszystkie szyby w aucie można przyciemnić? Dziś zajmiemy się odpowiedzią na ten właśnie dylemat wielu kierowców, którzy mają dość nadmiernie panoszących się promieni słonecznych w swoich samochodach.

Przyciemnianie szyb a prawo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przyciemnianie szyb nie jest zabronione pod warunkiem spełnienia kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim nie okleina na szyby w samochodzie musi zapewniać określoną widoczność dla kierowcy. W myśl bowiem jest art. 66 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym, kierowca musi mieć zapewnioną doskonałą widoczność zarówno z przodu, jak i z boku auta o określonym szerokim polu widzenia. Jest to gwarantem zapewnienia wystarczająco długiego czasu reakcji na to, co dzieje się na drodze i jej w pobliżu. Z tego względu z całą pewnością nie można oklejać przednich szyb w aucie oraz bocznych od strony kierowcy i współpasażera. Tylne szyby oraz boczne od obu stron kanapy można przyciemnić do woli, dbając o to, by ich naklejenie przebiegało we właściwy sposób. Szukając idealnej folii na szyby w aucie, warto zaoszczędzić sobie problemów i przede wszystkim czasu i całość usługi zlecić nam. Nie to, że wątpimy w umiejętności manualne naszych klientów. Po prostu oklejaniem nie może zająć się każdy. Przepisy wyraźnie informują, że samodzielne przyciemnianie szyb jest zabronione. Okleinę na szyby w aucie mogą wykonywać jedynie osoby z określonymi uprawnieniami, gdyż do celów kontrolnych niezbędne jest okazanie poprawności wykonania zlecenia, a dokładniej przedstawienia atestu Instytutu Szkła i Ceramiki (ISiC) na zastosowaną okleinę.

Jak zatem poprawnie okleić szyby folią przyciemniającą?

Przyciemnianie szyb w aucie musi być przeprowadzone nie tylko atestowaną folią, ale jak mówi rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia §8 ust. 5 pkt 4., mówi, że tylne szyby, w myśl tego, co napisaliśmy wyżej, jeśli auto ma lusterka boczne, można dowolnie przyciemniać, ale przednie i przednie boczne szyby muszą mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Dzięki temu spełniony jest wyżej wymieniony przepis ruchu drogowego dotyczący zapewnienia dostatecznego pola widzenia kierowcy pojazdu. Nie stosowanie się do tych zasad może skutkować mandatem. Dlatego chcąc się cieszyć jazdą autem, nawet w najgorętsze miesiące w roku warto zadbać o swój komfort podróżowania i przyciemnić szyby w aucie w atestowanym punkcie usługowym takim jak nasz. Dla nas tuning optyczny pojazdów to chleb powszedni, a jeden z profili działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *